A 19. héten (18+4) történt a vizsgálat, ami kb. 20 percet vett igénybe. Csemniczky doktor javaslatára az Istenhegyi Géndiagnosztika központba mentünk, ahol Dr. Bátorfi József végezte a vizsgálatot. Nagyon szimpatikus volt, mindent részletesen megnézett és közben el is mondta illetve mutatta, mikor mit látunk. Leírhatatlan érzés volt látni Őt, jól kivehető volt minden apró testrésze és volt olyan aranyos, hogy minden szögből láttatni engedte magát, hiszen a vizsgálat alatt végig mozgolódott, hadonászott a lábaival és a kezecskéivel. Megható pillanat volt (most is könnybe lábadt a szemem)...és amikor a doktor úr megkérdezte, felfedheti-e a baba nemét, a gyors igen válaszunk után azt mondta, hogy "Ő egy kislány.". Hát akkor kicsordult a kismama könnye és megszorította a kispapa kezét, hiszen teljesült az álma, kislány gyermekről álmodott mindig.
A méretei megfeleltek egy 19. hetes (18+4) magzatnak:
NB: 5,8 mm (orrcsont)
BPD: 44,9 mm (fejátmérő)
HC: 155,6 mm (fejkörfogat)
AC: 127,5 mm (haskörfogat)
FL: 28,0 mm (combcsonthossz)
Üröm volt az örömben, hogy "a bal oldalon egy 4,4 mm-es plexus chorioideus cysta látható, mely a kromoszómarendellenesség kockázatát másfélszeresére emeli." A kombinált teszt eredményét ez a tény rontotta, s bár még mindig negatív eredményünk vot, de a határérték közelébe kerültünk. A doktor úr javasolta, hogy egy rutinszerű magzatvíz mintavétellel zárjuk ki annak lehetőségét, hogy a babának fejlődési rendellenessége van. A döntést ránk bízta és azt kérte, hogy a 20. hétig bezárólag döntsünk. Ennek azért van jelentősége, mert a vizsgálat eredménye kb. 3 hetet vesz igénybe, és egy esetleges kedvezőtlen eredmény tudatában a terhesség csak a 24. hétig szakítható meg. Nem kell mondanom milyen nyugtalanok lettünk, hiszen mi nem szándékoztunk, hacsak nem nagyon indolkolt, elvégeztetni ezt a vizsgálatot mert ennek kockázatát (1% vetélés) magasnak találjuk. Egy korábbi spontán vetéléssel és egy hosszadalmas hormonkezeléses lombik eljárással mögöttünk, ráadásul egy negatív (jó) rizikó-eredmény birtokában, nagyon nehéz lett volna egy kockázatos vizsgálatra igent mondanunk. Természetesen mi is minden fórumon próbáltunk többet megtudni erről a cisztáról, kikértük minden orvosunk véleményét, hiszen mi bennük hiszünk a mai napig is. Ők megértették az aggodalmunkat és abban állapodtunk meg, hogy a mintavételi "szúrásos" vizsgálatot nem vállajuk, viszont helyette elvégeztetjük az integrált tesztet és kikérjük Dr. Czeizel Endre orvosgenetikus véleményét is.
Az általunk nagyrabecsült Dr. Czeizel Endre egy rövid személyes konzultáción szintén megnyugtatott bennünket arról amit már a nőgyógyászunk elmondott, hogy a plexus chorioideus cysta egy természetes átmeneti fejlődési jelenség a magzat fejlődése során, amely idővel eltűnik. Aggodalomra semmi ok. A plexus chorioideus cysta akkor érdemelne komolyabb figyelmet, ha egyéb más tünettel együtt jelentkezne. És ezzel a következtetéssel meg is nyugodtunk.
(...) 2010. május 20.
És valóban semmi következménye nem lett ennek a rosszul hangzó plexus chorioideus cysta dolognak, mert a 30. heti ultrahangon már nyoma sem volt ennek! Tehát ezzel talán másoknak is reményt tudunk adni, hogy nem feltétlenül dől össze a világ ha a 18-19. heti ultrahang ilyen cisztát diagnosztizál.