Nelli útja a születésig

Kedves Kismamák! Ezt a blogot azért hoztuk létre, hogy megosszuk Veletek a tapasztalatainkat a születendő lombik babánkkal kapcsolatban.

Friss topikok

  • werdi: Kedves Anyuka! A napokban ugyanez a "hidegzuhany" ért bennünket is a 19 hetes ultrahangon. Szinté... (2011.11.08. 05:08) Plexus chorioideus cysta - baj lehet?
  • nelli2010: @Angéla30: Szia, erről a cystaról részletesen írtunk a Plexus chorioideus cysta - baj lehet? című ... (2010.12.14. 08:42) 30. heti ultrahang - Istenhegyi út
  • tundi786: Gratulálok Nektek így ismeretlenül is!!!!!!!!!!!!! Mi is nagyon szeretnénk babát. Most kezdtük a v... (2010.06.24. 20:28) Megszülettem! (2010.06.17.)
  • s-zsuzsa55: nagymama kérdezi nagypapától: -Vajon mit csinál a mi kis tündérünk most odabenn? nagypapa viccesen... (2010.06.02. 17:34) 17 nap múlva megszületek
  • s-zsuzsa55: Drága pici unokám! Ahányszor elolvasom a " történeted", az aggódáson egyre inkább felülemelkedik a... (2010.05.03. 06:33) Merre van a baba feje?

A H1N1 oltási mizéria lecsengése után (nem oltattuk be magunkat) a következő dilemmánk a születenedő baba köldökzsinórvérének levétele vagy le nem vétele. A sejtbank cégek nagy erőkkel kampányolnak a levétel melletti érvekkel, a szülők által nagyon fontosnak tartott biztonság és gyógyulási esély szavakat sulykolva. A levétel ill. tárolás ára nem éppen alacsony, így hát az Internetes fórumok olvasgatása mellett megkérdeztünk több orvost és szülészt is hogy ők a napi gyakorlatuk szerint mit javasolnának az előnyöket és hátrányokat egybevetve.

Abban mindenki egyetértett, hogy alapvetően nem rossz ötlet a köldökzsinórvér levétele, mert ha családon belül kell felhasználni a jövőben, akkor jóval nagyobb eséllyel fogadja be a szervezet a genetikai egyezőség miatt, mintha idegen őssejteket kapna a beteg. De érdemes egyáltalán ennyire felkészülni egy igen ritka betegségre? Orvosok szerint akkor érdemes megfontolni a levételt, ha családon belül _már_ történt, vagy okkal _várható_ a jövőben olyan betegség, amelynek leküzdésére érdemes minden egyes őssejtet bevetni.

Fontos kérdés továbbá, hogy ha valóban baj van és fel kell használni, akkor elegendő lesz-e a korábban levett köldökzsinórvér. Ha pedig még nagyobb a baj, akkor az átültetésre szoruló családtag részére állítólag lehet találni külföldi, közösségi őssejt bankból megfelelő anyagot, ami rendelkezésre áll függetlenül attól, hogy van-e saját korábban levett őssejt vagy nincs. A tárolás biztonsága pedig egy következő kérdés. Viszonylag nehéz elképzelni, hogy 20 éven át a lehető legnagyobb gonddal őrzik mindenkinek a levett őssejtjeit (eladják a céget, esetleges felszámolás, telephely változtatás, országok közötti utaztatás, stb) és azok ráadásul a felengedés után mind használhatóak is lesznek. Sok a kérdőjel.

Tehát mi nem vetetünk le köldökzsinórvért, és reméljük hogy ez az őssejt-téma a H1N1 oltás mizéria elmúlásához hasonlóan szintén a feledés homályába veszik (nem lesz rá szükség soha)...

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://nelli2010.blog.hu/api/trackback/id/tr311999631

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása